blog o zdrowym jedzeniu!

Czym wyciskać soki z owoców ?

Czym wyciskać soki z owoców ?

Zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność

W zdrowym odżywianiu sednem jest oczywiście to co jemy. Równie ważne jest jednak również to jak i w czym lub za pomocą czego swoje posiłki i napoje przygotowujemy. Innym pytaniem jest również to w czym je przechowujemy, ale jak powiedział klasyk, tym tematem zajmiemy się w kolejnym odcinku. Na początek odpowiemy na pytania: jaka wyciskarka, wyciskarka czy blender, a może prasa do soków ?

Świeże soki są obecne na stole każdego, komu zależy na zdrowym odżywianiu

Wtedy kiedy mamy dostęp do świeżych owoców i warzyw, które nie trafiają na nasz stół z drugiego końca świata, świeże soki są podstawą menu wielu z nas. Wyciskamy wtedy soki zarówno z warzyw jak i z owoców a także z liście, zbóż oraz ziół. Mamy więc duży zakres produktów, z których soki możemy wyciskać. Ich wybór będzie zależał od naszego gustu oraz ewentualnych dolegliwości. Równie duży jest wybór urządzeń, za pomocą których soki możemy wyciskać. Właśnie w tym temacie czasem pojawia się więcej pytań niż odpowiedzi.

Czym wyciskać domowe soki z owoców i warzyw?

Do wyboru mamy pionowe oraz poziome wyciskarki do soków, sokowirówki, prasy do owoców oraz blendery. Wyciskarki do soków swój najlepszy czas mają już chyba za sobą. W tej chwili możemy je znaleźć w każdym sklepie, który w swojej ofercie cokolwiek związanego  z  AGD. Można je dostać już za kilkaset złotych. Pamiętajcie jednak, że w dyskoncie można również kupić jeansy za kilkadziesiąt złotych ale jesli zależy nam na naprawdę dobrych to skorzystamy z oferty jednego z ich renomowanych producentów. Zapłacimy kilka lub kilkanaście razy więcej ale mamy coś dobrego, ładnego i przede wszystkim trwałego. Tak samo działa to w przypadku AGD. Jeśli jednak kiedykolwiek będzie się zastanawiać jaka wyciskarka do soków to pamiętajcie:
1. pionowe wyciskarki do soków są wolniejsze od poziomych wyciskarek ale krócej się je czyści
2. jednoślimakowa wyciskarka radzi sobie lepiej z twardymi produktami niż z miękkimi
3. wyciskarka dwuślimakowa jest bardziej wszechstronna  niż wyciskarka jednoślimakowa
4. jeżeli chodzi Wam o coś co produkuje sok i robi z naprawdę małą prędkością to wyciskarka wolnoobrotowa jest bardzo dobrym pomysłem ale nie do miękkich produktów, które mają dużo nasion jak np. owoce jagodowe.

Wyciskarka 2 ślimakowa Wellra
Wyciskarka 2 ślimakowa Wellra

Wyciskarka czy blender ?

Jeśli zastanawiacie się co jest lepsze: wyciskarka czy blender to odpowiadamy: to zależy. Wyciskarka działa na małych prędkościach ale pozostawia odpad w postaci suchej pozostałości. Blender pracuje na bardzo dużych prędkościach i może nagrzewać sok ale blenduje dosłownie wszystko. Jeśli przerabiacie warzywa i owoce w blenderze to zawsze dodawajcie to kielicha kostki lodu. Z jednej strony ostrzą one ostrza blendera a z drugiej strony zapobiegają przegrzaniu się blendowanej masy. Jeśli dalej nie wiecie czy w Waszej kuchni powinna pojawić się wyciskarka czy blender to jeszcze jedna sugestia. Jeśli szukacie urządzenia tylko do robienia soków to raczej wyciskarka. Blender jest bardziej wszechstronny ale przy wyciskaniu soków musi pamiętać aby zawsze dorzucać do blendera lód. Im więcej tym lepiej.

Blender Axlerim
Blender Axlerim

Jakie zalety ma prasa do soków ?

Jeśli wyciskacie sok z miękkich owoców jagodowych jak porzeczki, borówki czy maliny to prasa do soków jest tym czego szukacie. Prasa do soków nie niesie żadnego ryzyka, że coś się przegrzeje. Prasa do soków jest niezależna od prądu bo zasilana jest pracą Waszych mięśni. Prasa do soków z wykorzystanie worka lnianego lub bawełnianego wyciśnie Wam najbardziej klarowny sok jak może być. Prasa do soków nie nadaje się jednak do wyciskania soków z produktów twardych jak burak czy marchew. W ich przypadku muszą one zostać wstępnie rozdrobnione. Na przykład przy pomocy mieszalnika do farb – to nie jest wcale dowcip. Jeśli macie elektryczną wiertarkę to przeznaczcie jeden mieszalnik do farb na potrzeby przygotowania soków i rozdrabniajcie takim zestawem wybrane surowce.

Prasa do diety dr. Gerson
Prasa do diety dr. Gerson

Podsumowanie

Na pytanie jaka wyciskarka do soków, wyciskarka czy blender a może prasa do soków jest tyle odpowiedzi ich użytkowników. Wszystko zależy od Was samych i od tego jakie macie potrzeby. Zanim wybierzecie przeanalizujcie je dokładnie a jeśli macie pytania skontaktujcie się z nami. Na pewno pomożemy

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.