blog o zdrowym jedzeniu!

Dlaczego babka płesznik ?

Dlaczego babka płesznik ?

Co to jest babka płesznik ?

Babka płesznik zwana też babką afrykańską to jednoroczna roślina z rodziny babkowatych. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. W Polsce obecnie nie jest uprawiana choć bywała w przeszłości. Babka płesznik jest ceniona ze względu na swoje liczne właściwości prozdrowotne. Od wielu lat jest jednym z najczęściej stosowanych produktów mających za zadanie dostarczyć naszemu organizmowi cennego błonnika.

Na co babka płesznik ?

Babka płesznik pomaga uregulować pracę jelit i łagodzi  objawy hemoroidów. Reguluje poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2.  Łagodzi objawy łuszczycy i trądziku różowatego. Babka płesznik jest cennym produktem dla każdego, kto zmaga się z nadwagą gdyż wydatnie pomaga schudnąć. Nasiona tej znanej rośliny mogą być bezpiecznie stosowane przez każdego gdyż są zupełnie naturalnym produktem. Nie zawiera żadnych substancji czynnych. Zadaniem nasion babki płesznika jest pęcznienie w jelitach. Dzięki temu czyści ona jelita z wszelkiego rodzaju złogów oraz kamienia kałowego.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że przeciętny dorosły nosi w jelitach kilka kilogramów kamienia kałowego. Nasiona babki płesznik ułatwiają wypróżnianie, ponieważ po kontakcie z wodą uwalniają śluz i tworzą żel ułatwiający przesuwanie mas zalegających w jelitach. W związku z tym poleca się je stosować pomocniczo w leczeniu okresowych zaparć.

Jak stosować nasiona babki płesznika ?

Babka płesznik zwiększa lepkość treści jelitowej. Dzięki temu normalizuje czas przejścia mas kałowych przez jelita, a co za tym idzie – częstość wypróżniania się. W związku z tym zaleca się jej stosowanie także w przypadku biegunek. Warto dodać, że babka płesznik wpływa na wzrost liczby “dobrych” bakterii jelitowych, a tym samym korzystnie wpływa na florę bakteryjną w jelitach. To właśnie jelita, a dokładniej flora bakteryjna w jelitach odpowiada za naszą odporność. Spożycie nasion babki płesznik pozwala nam się zatem obronić zarówno przed zwykłymi przeziębieniami jak również przed groźnymi chorobami zagrażającymi naszemu zdrowiu i życiu. Nie ma przeciwwskazań przed stosowaniem nasion babki płesznik przy trapiących nas hemoroidach czyli guzkach krwawniczych odbytu. Babka płesznik nie tylko ureguluje pracę jelit, złagodzi również bóle a także świąd zarazem zmniejszając krwotoki. Babkę płesznik mogą stosować także osoby zmagające się z chorobą wrzodową, podrażnieniami przewodu pokarmowego oraz zespołem jelita drażliwego, gdyż działa osłonowo i przeciwzapalnie.
Roślina ta jest bezpieczna dla zdrowia przyszłych mam (a także ich dzieci) i jest jak najbardziej wskazana w ich diecie. Pomaga bowiem uporać się częstymi w tym czasie zaparciami.

Czy babka płesznik jest obarczona przeciwwskazaniami ?

Babki płesznik nie należy stosować w stanach skurczowych lub niedrożności jelit. Nie należy jej stosować przy bólach brzucha o nieznanej przyczynie. Nie można przyjmować babki płesznik (ani żadnych preparatów, które ją zawierają) przed planowaną kolonoskopią.
Babki płesznik nie należy stosować jednocześnie z lekami. W takich przypadkach należy zachować co najmniej godzinny odstęp, gdyż nasiona babki mogą opóźniać wchłanianie leków.

Mniej znane zastosowania nasion babki płesznik

Nasiona babki płesznik przyczyniają się do znaczącego obniżenia poziomu “złego” (LDL) i zwiększania poziomu “dobrego” (HDL) cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.
Jak wynika z badań z udziałem osób chorych na cukrzycę typu 2, babka płesznik redukuje poziom glukozy we krwi o około 12 proc. Zmniejsza także zawartość cukru w moczu. Wszystko dzięki zawartości błonnika.
Babkę płesznik lub suplementy diety zawierające naturalny błonnik z tej rośliny zaleca się włączyć do diety odchudzającej. Babka płesznik ogranicza wchłanianie tłuszczu, zmniejsza uczucie głodu oraz przyśpiesza przemianę materii.
Napar zawierający śluz z nasion babki płesznik można stosować w postaci okładów przy chorobach skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry (i inne stany zapalne skóry), trądzik różowaty i łuszczyca. Ponadto mogą ją stosować osoby zmagające się z suchą skórą, gdyż okład ma właściwości nawilżające i odżywczeDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.