Pochodzący z Nowej Zelandii miód manuka od kilku lat jest jest jednym z najbardziej znanych miodów nie tylko w Polsce ale na całym świecie. Miód Manuka cena, na co pomaga miód manuka czy też gdzie kupić miód manuka – te hasła czy też zapytania bardzo …
Ze względu na to jakie olej sezamowy właściwości lecznicze posiada a także dlatego, że olej sezamowy właściwości kosmetyczne ma naprawdę znaczące jest on szeroko wykorzystywany w wielu domach. Postaramy się właściwości oleju sezamowego przedstawić szerze poniżej. Olej sezamowy i jego historia Olej sezamowy wywodzi się …
Czy glifosat jest szkodliwy ? Jaka detoksykacja organizmu powinna zostać przeprowadzona w celu usuwanie glifosatu z organizmu ? Czy każdy może się poddać detoksykacji ?
Czy glifosat jest szkodliwy i czy randap jest szkodliwy
Pytanie jest rozbudowane ale odpowiedź jest bardzo prosta gdyż glifosat jest składnikiem preparatu Roundup potocznie zwanego randapem. Roundup został wprowadzony na rynek w 1974 przez firmę Monsanto, po czasie znalazł się w składzie kilku innych herbicydów. Glifosat to fosfonian występujący w postaci soli amonowej lub potasowej. Powoduje obumieranie większości roślin co powoduje, że stosuje się go do odchwaszczania pól i sadów ale również ciągów komunikacyjnych i torowisk w przestrzeni miejskiej. Jeśli zatem mieszczuchowi wydaje się że pytanie czy glifosat jest szkodliwy go nie dotyczy to jest w błędzie. Warto zatem aby każdy poddał się stosownej detoksykacji gdyż glifosat stosuje się również do przyspieszenia procesu suszenia zbóż i dojrzewania owoców, w tym popularnych w naszym kraju jabłek.
Usuwanie chwastów z pola uprawnego
Randap w jedzeniu czyli dlaczego warto pomyśleć o detoksykacji ?
Wg badających temat naukowców i praktyków występujący w jedzeniu glifosat kumuluje się. Wraz ze wzrostem jego ilości w naszym organizmie możliwość wystąpienia negatywnych skutków, które są mu przypisywane również rośnie. Są to: 1. negatywny wpływ na florę bakteryjną 2. niedobory witaminy D 3. niedobory serotoniny 4. niedobory metioniny, która odpowiada między innymi za tworzenie neuroprzekaźników, działanie układu odpornościowego, syntezę DNA i RNA i detoksykacja organizmu. 5. niedobór cynku i żelaza Jako ponurą ciekawostkę można dodać że zarówno kondycja flory bakteryjnej, jak również poziom serotoniny oraz niedobór cynku w organizmie mogą przyczyniać się do autyzmu, który powoli staje się prawdziwą plagą naszych czasów.
Na czym polega detoksykacja ?
Detoksykacja organizmu a dokładniej rzecz biorąc w tym przypadku usuwanie glifosatu z organizmu należy zacząć od zmiany naszych nawyków zakupowych. Wybierajmy żywność ekologiczną z dobrych sklepów ekologicznych. Produkty zbożowe, owoce, warzywa, soki, napoje i oleje z certyfikatem ekologicznym nie mogą zawierać glifosatu pod żadną postacią. Jeśli od początku życia polegalibyśmy na żywności ekologicznej detoksykacja nie byłaby nam w ogóle potrzebna. Jeśli już jednak musimy się poddać detoksykacji to skupmy się na takich produktach jak ekologiczny sok z kiszonej kapusty, węgiel aktywny, ekologiczne probiotyki, które odżywią florę bakteryjną oraz glicyna w postaci suplementu. Warto również pamiętać o różnego rodzaju herbatach oczyszczających i odtruwających.
O czym warto jeszcze wiedzieć
Są osoby które z różnych powodów nie chcą lub też nie mogą korzystać tylko z żywności ekologicznej a zależy im na detoksykacji. W takim wypadku usuwanie glifosatu z organizmu ułatwi skorzystanie z raportów przygotowanych przez Foodrentgen. Znajdziemy w nich informacje na temat zawartości glifosatu w różnych (podzielonych na rodzaje np: kasze, piwa itd) produktach występujących na półkach polskich sklepów.
Według badań naukowców konsument przechodząc na „ekologiczność” przechodzi przez kilka etapów. Są równocześnie sposoby na ekologiczne życie. Jedne z nich są bardziej, inne mniej oczywiste. Każdy z nas zadaje sobie jednak pytanie co zmienić w swoim życiu i jak żyć ekologicznie ? Sposoby na ekologiczne …
Jedni wierzą w koronowirusową pandemię, inni nie wierzą. Jedni i drudzy muszą jednak przyznać że tym kto wygrał na tym całym szaleństwie jest Jaśnie Pani Lukrecja i zawarta w niej glicyryzyna 🙂 Lukrecja jednym z naturalnych remediów na Covid Lukrecja została przez lud czy też …
Pytanie jest dosyć kontrowersyjne, ale odpowiedź sama ciśnie się na usta: karob ma słaby pijar 🙂
Co to jest karob ?
Karob jest najczęściej porównywany do kakao – choć za wiele nie mają ze sobą wspólnego. Jest on znany również jako mączka drzewa świętojańskiego, powstaje ze zmielenia nasion drzewa karobowego. Inne nazwy drzewa karobowego to szarańczyn strąkowy, ceratonia oraz drzewo chlebowca świętojańskiego. Drzewo karobowe brzmi najbardziej swojsko, zaś szarańczyn strąkowy nadaje się trochę do horroru. Choć także on ma swoje inne nazwy. I znów pospolity karob brzmi najlepiej, E410 brzmi najbardziej odstraszająco choć to w dalszym ciągu nasz dobry znajomy: mączka drzewa świętojańskiego.
Drzewo karobowe – stąd się bierze karob
Jakie właściwości ma karob ?
Poza mozaiką nazw pod którymi się kryje, najbardziej warte wspomnienia są właściwości karobu. Organoleptycznie najbardziej znaczący jest słodki smak karobu. Dzięki temu nie musisz stosować cukru a jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę, że jest bezglutenowy a także nie uczula oraz posiada wiele witamin i minerałów (o których w dalszej części wpisu) to okazuje się że karob naprawdę, faktycznie, bez żadnych wątpliwości może być uznany za zdrowy zamiennik kakao.
Mączka drzewa świętojańskeigo
Karob jest znany ze swojej wysokiej zawartości wapnia. Jest on faktycznie bogatym źródłem tego pierwiastka, poza tym karob da nam fosfor, potas, żelazo i magnez. Jeśli szukalibyśmy w karobie witamin to znajdziemy je tam w postaci witamin A, B2, B3 i D. Poza tym w karobie jest woda oraz węglowodany ale to już można pominąć – woda i węglowodany stanowią raptem 85% jego masy. Drobnostka 🙂
Jeśli chodzi o szczegóły to jak podaje USDA National Nutrient Database for Standard Reference wygląda to następująco: Karob (proszek) – kalorie, wartości odżywcze (w 100 g) Wartość energetyczna – 222 kcal Białko ogółem – 4.62 g Tłuszcz – 0.65 g Węglowodany – 88.88 g (w tym cukry proste 49.08) Błonnik – 39.8 g Witaminy Witamina C – 0.2 mg Tiamina – 0.053 mg Ryboflawina – 0.461 mg Niacyna – 1.897 mg Witamina B6 – 0.366 mg Kwas foliowy – 29 µg Witamina A – 14 IU Witamina E – 0.63 mg Minerały Wapń – 348 mg Żelazo – 2.94 mg Magnez – 54 mg Fosfor – 79 mg Potas – 827 mg Sód – 35 mg Cynk – 0.92 mg
Na co pomaga karob ?
W tradycji ludowej był on stosowany w kilku dokuczających nam dolegliwościom. Myślę że można powiedzieć nawet o tradycji ludowej starożytnych Słowian bo drzewa karobowe rosną w basenie śródziemnego a właśnie tam spotkamy południowych Słowian czyli Jugosłowian. Kraju już nie ma, ludzie zostali 🙂 Zgodnie z historycznymi zapisami karob był stosowany w przypadku problemów z trawieniem, wysokiego poziomu cholesterolu (nie wiem co prawda jak starożytni, południowi Słowianie mierzyli jego poziom ale to naprawdę mądrzy ludzie :), biegunek, bólu i kaszlu. W tych dwóch ostatnich dolegliwościach pomagają zawarty w karobie kwas galusowy oraz jego działanie wykrztuśne.
O karobie warto pamiętać, jeśli jesteście ofiarami nałogu nikotynowego – pomagają w regeneracji płuc. Nasz bohater występuje nie tylko w postaci proszku, w sklepach ze zdrową żywnością znajdziemy również melasę karobową. Ponoć sezamki zrobione z niełuszczonego sezamu oraz melasy karobowej są istną bombą wapniową, pyszną, zdrową oraz oryginalną. Warto pamiętać o karobie w każdej postaci – pamiętajcie o tym aby o tym pamiętać 🙂
Co to jest karczoch Karczoch to znana od wieków roślina uprawiana głównie w basenie Morza Śródziemnego. Jego zalety były wychwalane już przez starożytnych Greków. Od kilkuset lat zaczęto opisywać jego działanie prozdrowotne, które jest bardzo szerokie. Jakie są właściwości zdrowotne karczocha ? Karczoch to: wsparcie …
Co to jest babka płesznik ? Babka płesznik zwana też babką afrykańską to jednoroczna roślina z rodziny babkowatych. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. W Polsce obecnie nie jest uprawiana choć bywała w przeszłości. Babka płesznik jest ceniona ze względu na swoje liczne właściwości prozdrowotne. Od …
Nadwaga grozi każdemu kto się będzie obżerał i nie będzie się ruszał. Większość z nas lubi się czasem poobżerać i czasem nie lubi się ruszać. Łatwo w takiej sytuacji przegapić moment, kiedy wbrew naszym oczekiwaniom nadwaga nas dopada. Jak poznać czy to już ? Najłatwiej sprawdzić to na podstawie pomiaru naszego obwodu w pasie. Jeśli osiągnęliśmy niechlubne 87 cm i jesteśmy kobietą lub 94 cm i jesteśmy facetem to znak, że to już nadwaga. Czas się ogarnąć.
Jak sobie poradzić z nadwagą ?
Najlepiej poradzić sobie z nadwagą naturalnie. To znaczy za pomocą ruchu, diety i wspomagania tego procesu odpowiednimi suplementami. Jaki ruch jest najlepszy ? Każdy, ale w zasadzie jest to pytanie do ludzi, którzy się tym zajmują. Jaka dieta jest najlepsza ? Pomysłów jest wiele, włącznie z bardzo popularną dietą JP czyli jedz połowę. W tym wpisie chcieliśmy jednak podpowiedzieć jakie suplementy są dla Ciebie najważniejsze kiedy nadwaga to Twój problem. Suplementy przydatne w tej walce możemy podzielić na kilka grup.
4 grupy suplementów diety przydatnych w walce z nadwagą
Suplementy diety mają różne działanie. Warto zastanowić się co jest główną przyczyną naszych problemów z nadwagą i wybrać te, które mogą pomóc nam najlepiej.
1. przeczyszczające i moczopędne – przykładem mogą być liście senesu, śliwki suszone, zielona herbata, kawa, ocet jabłkowy lub jagody acai.
2. utrudniające wchłanianie się tłuszczów – chrom, L-karnityna, chitosan, ocet jabłkowy, zielona herbata,błonnik
3. przyspieszające przemianę materii – guarana, morszczyn, cynk, czerwona herbata, zielona herbata
4. zmniejszające uczucie głodu – chrom, chitosan, błonnik
5. spalacze tłuszczu – piperyna, kofeina
Na co zwrócić uwagę przy stosowaniu suplementów diety w walce z nadwagą ?
Przy stosowaniu niektórych suplementów diety należy zwrócić uwagę na pewnego rodzaju obostrzenia, które są z nimi związane. Jeśli stosujecie błonnik musicie pamiętać o tym aby popijać go naprawdę dużą ilością wody. Jeśli stosujecie środki moczopędne i zarazem przyjmujecie leki na nadciśnienie to powinniście skonsultować się wcześniej z lekarzem prowadzącym. Jeśli stosujecie suplementy ograniczające wchłanianie tłuszcze to powinniście pamiętać, że przy długotrwałym stosowaniu mogą one prowadzić do niedoborów witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Są to witaminy A, D, E i K.
Walka z nadwagą to nie tylko suplementy diety
Suplementy mogą być nieocenioną pomocą. Nie zakładajcie jednak, że one same rozwiążą cały problem jakim jest nadwaga. Bez zmiany diety i odpowiedniej ilości ruchu nawet najlepsze suplementy diety będą bezradne. Nadwaga nie pojawia się z dnia na dzień. Nie możecie zatem oczekiwać, że z dnia na dzień zniknie. Zapewne wiele lat pracowaliście na nią. Dużo czasu i pracy będzie kosztowało nas również pozbycie się jej. Jednak im więcej pracy tym mniej czasu będzie na tą walkę potrzebne. Jeśli uda Was się jej pozbyć nie zmieniajcie swoich nawyków, dzięki którym nadwaga stała się tylko niefajnym wspomnieniem – niech już do Was nigdy nie wraca :).
Czy domowy młynek do zboża to fanaberia dla wybranych? Domowe młynki do zboża są coraz częściej spotykane w naszych domach. Wraz ze wzrostem ilości osób interesujących się zdrowym stylem życia ich popularność również rośnie. Nie dziwi nas posiadanie wolnoobrotowej wyciskarki do soków ani dużego blendera …