Dlaczego ręczna wyciskarka do soków ? Zalety i wady

Dlaczego ręczna wyciskarka do soków ? Zalety i wady

Wyciskarki do soków

Od kilku lat wyciskarki do soków są coraz popularniejsze wśród wegetarian, wegan oraz entuzjastów zdrowej żywności. Na rynku jest dostępnych coraz więcej modeli tych urządzeń.  Różnią się wyglądem, wyposażeniem, możliwościami a przed wszystkim ceną. O ile jednak łatwo znaleźć sklep ze zdrową żywnością, który posiada w swojej ofercie kilka modeli elektrycznych wyciskarek o tyle ręczna wyciskarka do soków jest trochę niedocenianym elementem wyposażenia fanów zdrowej żywności. Czy słusznie ? Przeczytajcie ten wpis do końca i odpowiedzcie sobie na to pytanie sami.

Części wyciskarki Healthy Juicer

Jednym z najbardziej powszechnych modeli ręcznej wyciskarki do soków jest Healthy Juicer firmy Lexen. Właśnie na jej przykładzie postaramy się pomóc Wam w znalezieniu odpowiedzi na powyższe pytanie.

Ręczna wyciskarka Healthy Juicer z profilu

Największa zaleta

Z pewnością największą zaletą ręcznej wyciskarki do soków jest to, że są naprawdę wolnoobrotowe. Prędkość jej pracy regulujemy sami, kręcąc korbką wolniej lub szybciej. Istnieje jednak mała szansa, że uda nam się osiągnąć prędkość obrotową większą niż kilkanaście obrotów na minutę. Nie ma więc się co obawiać, że „przegrzejemy” wyciskany w ten sposób sok, czego obawia się część użytkowników wyciskarek elektrycznych. Podstawową wadą jest to, że w przypadku używania ręcznej wyciskarki do soków używamy pracy własnych mięśni. Może to być męczące kiedy chcemy uzyskać trochę większą ilość soku.

Trawa pszeniczna

Komu przyda się ręczna wyciskarka do soków

Z tego powodu ręcznej wyciskarki do soków używamy przede wszystkim do wyciskania soku z trawy pszenicznej, jęczmiennej, świeżych liści lub ziół. Suszona trawa pszeniczna oraz suszona trawa jęczmienna jest już dostępna w wielu sklepach ze zdrową żywnością ale wiele osób chce w swojej diecie korzystać z jej świeżej postaci. Właśnie dla nich ręczna wyciskarka do soków jest strzałem w dziesiątkę. Nie znaczy to jednak, że ręczna wyciskarka do soków radzi sobie tylko z wyciskaniem soku z traw. Doskonale nadaje się również do wyciskania soków ze wszelkiego rodzaju liści takich jak chociażby szpinak czy jarmuż. Wyciskanie mniejszej ilości soku z miękkich owoców jak kiwi, truskawki czy soczyste gruszki jest również stosunkowo łatwe i przyjemne. Wyciskanie soków z wielu tradycyjnych owoców i warzyw jak marchew lub jabłka jest wykonalne ale tu trzeba się już trochę pomęczyć. Rekompensuje nam to cichość pracy oraz brak zapotrzebowania na energię elektryczną. Z tego powodu ręczna wyciskarka do soków jest idealnym pomysłem dla wszystkich miłośników świeżo wyciskanych soków, którzy chcą wyciskać soki np. na wakacjach pod namiotem. Wystarczy nam wtedy jakiekolwiek miejsce, w którym możemy zainstalować wyciskarkę przy pomocy przyssawki lub uchwytu i możemy wyciskać ile nam sił starczy.

Możliwe sposoby mocowania ręcznej wyciskarki do soków       Mocowanie ręcznej wyciskarki do soków przy pomocy załączonego klucza

W ręcznej wyciskarce do soków nie uda nam się co prawda przygotować porcji soku dla każdego uczestnika niedzielnego, rodzinnego obiadu. Problemem może być uzyskanie średniej ilości soku z twardych surowców jak na przykład popularny burak. W tym przypadku proponuję raczej gotowy, ekologiczny sok z buraka  lub zakup wyciskarki elektrycznej. Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że cena ręcznej wyciskarki do soków to około kilkanaście procent ceny elektrycznej, wolnoobrotowej wyciskarki do soków.

Podsumowanie

Jeśli zatem nie wiecie czy przygoda z samodzielnym wyciskaniem soków będzie Waszym hobby na najbliższe tygodnie, miesiące lub lata to zainwestujcie najpierw w niedrogą, ręczną wyciskarkę do soków. Jeśli przekonacie się, że jest to coś bez czego nie możecie żyć, wybierzcie odpowiedni dla Waszych potrzeb i możliwości model elektryczny.

 



1 thought on “Dlaczego ręczna wyciskarka do soków ? Zalety i wady”

  • wyciskarka – czy ręczna czy elektryczna, moim zdaniem pozwala na uzyskanie zdrowego napoju, z maksymalną ilością witamin 🙂 a i smak wydaje mi się lepszy, niż w sokach z sokowirówek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.