Jak uprawiać kiełki ? Kiełkownica Bionatura ze sklepu Visvitalis

Jak uprawiać kiełki w kiełkownicy Bionatura
Kiełkownica Bionatura jest prosta, łatwa i przyjemna w użyciu. Jednak podobnie jak w innych prostych sprawach, diabeł czasem tkwi w szczegółach. Jak zatem uprawiać kiełki ?
Przygotowanie kiełkownicy
Kiełkownica po wyjęciu z opakowania jest w zasadzie gotowa do użycia. Pamiętać należy oczywiście, aby ją przed pierwszym użyciem delikatnie umyć. Żadnej z części kiełkownicy nie myjemy w zmywarce. Kiełkownica Bionatura posiada 3 półki, na których możemy wysiać 3 różne rodzaje nasion na kiełki. Najniższy poziom to zbiornik, w którym zbiera się woda pochodząca z podlewania nasion.
Możemy oczywiście wysiać wszędzie te same nasiona. Zróbmy tak jeśli nasz apetyt jest na tyle duży, aby zjeść wszystkie, zanim przerosną. Dobrym rozwiązaniem w takim wypadku jest wysiew nasion w odstępach kilku dni, tak abyśmy mogli cieszyć się ich smakiem jak najdłużej.
Wysiew i uprawa nasion
Większości kiełków nie trzeba przygotowywać przed wysianiem, jednak jest kilka rodzajów, którym można trochę pomóc. Dotyczy to na przykład nasion cebuli, które mają stosunkowo twardą łupinę. W normalnych warunkach będą one rozpoczynały kiełkowanie po dłuższym czasie niż na przykład nasiona rzodkiewki. Pomóc w tym wypadku może zamrożenie nasion przed ich wysianiem. Efektem będzie lekkie skruszenie łupiny. To spowoduje, że łatwiej ona pęknie, wtedy kiedy nasiono będzie gotowe do rozpoczęcia kiełkowania. Pozwoli to na szybsze uzyskanie naszych kiełków.
Nasiona rozsypujemy równomiernie na półce. Nie powinno wysypywać się ich zbyt wiele. Wszystkie powinny znaleźć się w rowkach w kiełkownicy. Każda z półek posiada czerwony syfon.
Syfony poszczególnych półek nie powinny znajdować się bezpośrednio nad sobą. Jeśli pierwsza półka ma syfon po prawej stronie, to druga półka powinna mieć syfon po lewej stronie. Trzecia półka analogicznie ma w takim wypadku syfon po prawej stronie.
Po ustawieniu kiełkownicy i wysypaniu nasion do kiełkownicy wlewamy chłodną wodę. Woda po wlaniu będzie przelewała się syfonami z półki na półkę. Kiedy cała woda spłynie już do najniżej położonego zbiornika, należy ją wylać. Nie wolno zostawiać wody na dłuższy czas. Wodę, którą uzyskamy w ten sposób, wykorzystajmy na przykład do podlania naszych kwiatów doniczkowych. Z jednej strony będziemy bardziej ekologiczni, a z drugiej strony woda ta jest pewnego rodzaju nawozem.
Kiełki należy podlewać 2 razy dziennie do momentu ich wykiełkowania. Kiedy już wykiełkują wystarczającym jedno podlewania dziennie.
W zależności od rodzaju kiełków po kilku dniach otrzymamy pełne półki pysznych, świeżych, zdrowych, bogatych w witaminy kiełków. Na pewno macie wiele pomysłów jak je spożytkować w związku z tym nie będę się tu rozwodzić na ich kulinarnym wykorzystaniem.
Ewentualne problemy
Jak uprawiać kiełki w kiełkownicy aby uniknąć problemów? Czasem zdarza się, że woda przestaje spływać z jednej lub kilku półek. Jest to spowodowane tym, że bardzo małe nasiona np. nasiona wiesiołka mogą dostać się do syfonu i go zatkać. Aby rozwiązać problem, należy z odpowiedniej półki kiełkownicy Bionatura wyjąć czerwony syfon. Następnie usuwamy z niego nasionka, które blokują odpływ wody.
Innym problem może być pleśnienie nasion lub kiełków. Zazwyczaj jest to spowodowane nieprawidłowym umiejscowieniem kiełkownicy. Kiełkownica Bionatura nie powinna stać w pełnym słońcu. Nie może też stać w miejscu bardzo zacienionym, bo to właśnie może powodować pleśnienie kiełków.
Po wyjedzenie wszystkich kiełków należy opłukać i wysuszyć wszystkie części kiełkownicy i siać kolejną partię. Wiecie już jak uprawiać kiełki w kiełkownicy więc życzymy sukcesów kiełkowniczych i dużo radości z uzyskanych samodzielnie kiełków :)
Czy podlewanie nasion 2 razy dziennie to ma być podlewanie po te pół litra co za pierwszym razem? Czy podlewa się je mniej?
Czasem woda nie spływa, bo syfon jest zapowietrzony. Najlepiej wtedy delikatnie przechylić szalkę w stronę syfonu – spływająca woda wypchnie pęcherzyk powietrza i zacznie spływać niżej.