Zaopatrzymy Twój dom od A do Z

do kasy suma: 0,00 zł
szukanie zaaw.
Menu
Producenci
Leczenie złamań

Leczenie złamań

 

Witold Furgal

Rozdział prowadzi dr. nauk medycznych,
specjalista medycyny sportowej i rehabilitacji, dyrektor NZOZ Medivitsport Witold Furgał

 

Każdy, komu chociaż raz w życiu przytrafił się niefortunny wypadek zakończony złamaniem czy to kończyny, czy to pomniejszych kości, marzył zapewne o tym, aby problemy związane z chwilowym brakiem sprawności jak najszybciej zniknęły. Jak zatem przyspieszyć zrastanie się złamanej kości? Z pomocą może przyjść nam terapia wibroakustyczna, stanowiąca stosunkowo nową metodę fizjoterapii. Metoda ta polega na oddziaływaniu na miejsce złamania za pomocą wibracji o częstotliwości odpowiadającej słyszalnemu dźwiękowi, wydawanych przez niewielkie urządzenie. Komórki organizmu odbierają wibracje, przez co szybkość przeprowadzanych wewnątrz nich reakcji chemicznych zostaje zwiększona. Innymi słowy, szybkie drgania wywołują m.in. szybszy przepływ krwi, limfy i płynów osmotycznych na danym obszarze, co w rezultacie prowadzi do szybszej regeneracji organizmu.

Z badań przeprowadzonych w Rosyjskim Naukowo-Badawczym Instytucie Traumatologii i Ortopedii im. R.R. Wredena wynika, że stosowanie masażu wibroakustycznego cztery razy dziennie po 30 minut pozwala na skrócenie czasu złamania średnio o tydzień. Badania te przeprowadzano wśród pacjentów ze złamaniami kości dłoni – złamaniami o tyle uciążliwymi, że w ponad 60% przypadków po konsolidacji kości nie dochodzi do pełnego przywrócenia sprawności dłoni. W grupie ponad 50 pacjentów, których poddano terapii wibroakustycznej, zaobserwowano nie tylko szybsze gojenie się złamań, lecz również skrócenie czasu rehabilitacji i niezdolności do pracy. Osoby, których rehabilitacja obejmowała również terapię wibroakustyczną odzyskiwały sprawność dłoni średnio o 10 dni wcześniej od tych, które dochodziły do zdrowia metodami tradycyjnymi. Oprócz niewątpliwych korzyści długofalowych masaż urządzeniami wibroakustycznymi przynosi również dodatkowe, szybko odczuwalne korzyści w postaci łagodzenia bólu i zmniejszania obrzęku.

Leczenie realizowane jest według schematu 11. Kuracja – 15-30 dni.

Urządzenie stosowane jest w celu skrócenia okresu leczenia złamania, zwiększenia wytrzymałości tkanki łącznej, zapobieżenia komplikacjom, usunięcia świerzbienia i obrzęku w miejscu umieszczenia opatrunków unieruchamiających, a także w celu przyspieszenia procesu przywracania ruchomości stawów.

Metodyka leczenia z zastosowaniem urządzeń VITAFON-T lub VITAFON-2:

Dzień

Ilość zabiegów na dobę

Miejsce złamania

Tryb

Czas min.

1-15(30)

2-3

2

20-40

 

Leczenie złamania rozpoczyna się 3-4 dnia po odniesieniu urazu. Wibrofony umieszcza się jak najbliżej miejsca złamania. Jeśli na miejsce złamania nałożono gips, wibrofony umieszcza się bezpośrednio na gips nad miejscem złamania pod kątem 90° w stosunku do siebie (rys. 3). Leczenie dokonuje się w pozycji leżącej.

wibrofony

Instalacja wibrofonów pod kątem 90º względem siebie.

Po zabiegu zaleca się leżeć przez 1-2 godziny. W przypadku pojawienia się obrzęku, poniżej opaski uciskowej należy dodatkowo umieścić wibrofony w obszarze obrzęku w trybie 2 na 15-20 minut.

Przy leczeniu złamań kończyn w trakcie zabiegu można umieścić pod nogami poduszkę w celu poprawienia odpływu krwi. Urządzenie może być stosowane w połączeniu z innymi sposobami leczenia, w tym z aparatem Ilizarowa, a także przy leczeniu z zastosowaniem przedmiotów z metalu, stosowanych w celu wewnętrznego unieruchomienia kości.

W celu przywrócenia i zwiększenia ruchomości stawów stosuje się tryb 4, czas trwania zabiegu – 20-40 minut. Wibrofony umieszcza się stawie jeden obok drugiego. Jeśli jest taka możliwość w czasie zabiegu zaleca się wykonywanie ćwiczeń, mających na celu zwiększenie ruchomości – przy niewielkim wysiłku powoli zgina się staw w ciągu 20-30 sekund, a następnie tak samo wolno prostuje się go. Ćwiczenie wykonuje się w ciągu połowy czasu trwania zabiegu.

*** 

 [...] w końcu grudnia 2010 przebyłem operację usunięcia płytki zespalającej z przedramienia lewego po doznanym uprzednio złamaniu. W przebiegu pooperacyjnym stosowałem przez kilka dni - dwa-trzy razy dzienne urządzenie Vitafon T. Skutkowało to szybkim zmniejszeniem obrzęku i dolegliwości bólowych oraz większym komfortem ruchomości ręki lewej (zakres ruchomości nie uległ zwiększeniu, ale ruchy ręką były latwiejsze do wykonania)[...].

 specjalista ortopeda-traumatolog, lek. med.  Zbigniew Wojciech Muszyńsk

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
Alejasklepow.pl - Katalog sklepów internetowych
Sklep internetowy Shoper.pl