Zaopatrzymy Twój dom od A do Z

do kasy suma: 0,00 zł
szukanie zaaw.
Menu
Producenci
Choroby układu oddechowego


Leczenie zapalenia migdałków (anginy)

Angina (ostre zapalenie migdałków) – to ostra choroba zakaźna, atakująca przede wszystkim migdałki. Jej objawy są znane wszystkim – ból podczas przełykania, ogólne osłabienie organizmu, ból głowy, dreszcze, podwyższenie temperatury. Czasami ból przy anginie jest tak silny, że człowiek nie może jeść, z trudnością przełyka wodę i nie może mówić. Często powiększają się i zaczynają boleć szczękowe węzły chłonne. 

Wyróżnia się kilka rodzajów anginy:

  • Kataralna (powiększone i zaczerwienione migdałki);
  • Folikularna (śluzówka obu migdałków jest obrzmiała i czerwona, pojawia się na nich duża ilość żółto-białych czopów)
  • Lakunarna (czopy na migdałkach łączą się i tworzą nalot na całej ich powierzchni).

Przyczyną anginy jest infekcja, wzmocniona dodatkowo ogólnym osłabieniem organizmu. Sama choroba nie jest tak groźna, ale może zgubnie wpłynąć także na stawy, serce i nerki. Leczenie anginy zależy od stopnia rozwoju choroby. Przy lekkiej formie anginy równolegle z płukaniem gardła stosowany jest urządzenie wibroakustyczne. Przed zabiegiem konieczne jest posmarowanie migdałków roztworem płynu Lugola z gliceryną (lub innym środkiem przeciwzapalnym). Schemat leczenia lekkiej anginy obejmuje zabiegi, dokonywane w obszarze nerek w celu poprawy właściwości krwi. Dość rozpowszechnionym błędem jest uproszczone stosowanie terapii wibroakustycznej – bez zastosowania płynu Lugola i realizacji zabiegów przy pomocy urządzenia tylko w obszarze migdałków. Takie leczenie można stosować jedynie w końcowej fazie leczenia.

W ciężkim stadium anginy podczas leczenia stosuje się antybiotyki (przepisuje je lekarz). Czas trwania zabiegów z wykorzystaniem terapii wibroakustycznej w takim przypadku ulega skróceniu.

Leczenie zapalenia migdałków (anginy)

Leczenie realizowane jest według schematu 20. Kuracja – 9-15 dni.

Przed zabiegiem migdałki należy opracować płynem Lugola. Wibrofony umieszcza się symetrycznie powyżej krtani, tak, aby maksymalnie zbliżyć je do migdałków (obszar В). W tym celu należy się położyć i lekko odchylić głowę w tył. Na noc stosuje się zabieg w obszarze K (pozycja leżąca – na plecach) w trybie 2 na 15 minut.

Schemat leczenia zapalenia migdałków (anginy)

Dzień Ilość zabiegów na dobę Obszar B Obszar K
tryb min. tryb min.
1-9(15) 1-2 2 10-15 2 15

Aby zapobiec rozwojowi choroby przy pierwszych jej symptomach stosuje się zabieg 10-minutowy na obszar В w trybie 2, powtarzając go po 2-3 lub po 6-8 godzinach. Na noc powtarza się zabieg w obszarze K przez 15 minut w trybie 2. W przypadku ostrej anginy urządzenie stosuje się w połączeniu z preparatami bakteriobójczymi i pod kontrolą lekarza. W przypadku braku leków bakteriobójczych gardło należy przed zabiegiem opłukać roztworem dezynfekującym, a migdałki posmarować płynem Lugola. Długość zabiegów w obszarze В należy skrócić do 7-8 minut. Przewlekłe zapalenie migdałków leczy się w stadium remisji. Czas trwania zabiegu – 20-25 minut.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
Alejasklepow.pl - Katalog sklepów internetowych
Sklep internetowy Shoper.pl